Літературна панорама «Тернистими шляхами письменника»

Панас Якович Рудченко був дійсним статським радником казенної палати, цивільним генералом, дворянином. А могутній письменницький талант Панаса Мирного був скутий отією нелюбою службою. Поза стінами цієї установи П. Я. Рудченко залишався невідомою загалові, загадковою людиною.

 Цього року ми відзначаємо 175 річницю від дня народження нашого земляка.

 Народився майбутній прозаїк 13 травня 1849 року в Миргороді, що на Полтавщині у родині повітового скарбничого. Був здібним хлопцем, приділяв час самоосвіті. Ще зі шкільних років нам відомий Панас Мирний як автор першого в українській літературі соціально-психологічного роману “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”, який він написав разом зі старшим братом Іваном Біликом. Помер письменник на рідній Полтавщині 28 січня 1920 року. Похований він також у Полтаві. В будинку, у якому проживав Панас Мирний, пізніше було створено меморіальний музей. Ще більшу популярність письменник здобув вже після своєї смерті.

 У першу чергу варто дізнатися, про те, чому прозаїк друкувався під псевдонімом… Він не видавав свого справжнього прізвища, не публікував своїх фото, його постать була невідома жандармам, тому вони й не могли його знайти. Із дитячих років Рудченко був мовчазний та не любив сварки. Можливо, саме через це він обрав собі прізвище “Мирний”.

 Особисте життя письменника було насиченим. Він закохувався декілька раз, та у цих історіях не було щасливого завершення. А одружився Панас Мирний у віці 40 років. Його обраницею стала 26- річна Олександра Шейдеман. Вона була капітанською донькою. Подружня пара виховувала трьох синів. Старшого сина Віктора забрали в школу прапорщиків (після закінчення Московського університету), бо почалася Перша світова війна. Через рік він загинув… Син Льоня загинув під час революції 1917 року, а середній син Михайло працював у шахтах Донбасу.

  Панас Мирний навчався в Миргородському парафіяльному і в Гадяцькому повітовому училищах. Та вже з 14 років почав працювати. Чиновником   Панас Мирний був близько 40 років, дослужився до чину дійсного статського радника.

  Його перші твори були надруковані у львівському журналі «Правда» в 1872 році. Згодом друком вийшли нарис “Подоріжжя од Полтави до Гадячого” та оповідання “П’яниця”.

 “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” написаний у 1875 році. Вперше був опублікований в Женеві у 1880 році. У цьому творі розповідають про капіталізацію і класове розшарування села. Головний герой − Чіпка. Цю роботу прозаїка було перекладено російською та англійською мовами.

 Мав хороших та відомих широкому загалу друзів. Підтримував тісні зв’язки з Миколою Лисенком, Іваном Карпенком-Карим, Коцюбинським, Лесею Українкою, Марією Заньковецькою, Жарком та з іншими діячами української культури

У 1951 році було відкрито пам’ятник прозаїку в Полтаві. А в 1999 році Полтавською обласною радою було засновано щорічну обласну премію імені Панаса Мирного за пропозицією Полтавського літературно-меморіального музею Панаса Мирного. Премія присуджується за кращі здобутки, які утверджують національні ідеали, ідеї незалежності України та інше. Премію вручають 13 травня (день народження письменника). 


 


 

Коментарі