Орнітологічні історії «Летять лелеки з вирію додому»

Міжнародний день птахів відзначається з 1906 року 1 квітня, після підписання та набуття чинності «Міжнародною конвенцією з охорони птахів, корисних в сільському господарстві», до якої, наприклад, Радянський Союз приєднався в 1927 році.

А Ви знали, що єдиний в світі птах, у якої взагалі немає крил, це Ківі. Він живе в Новій Зеландії.

Температура тіла птахів на 7-8 градусів вище, ніж у людини, а серце птаха б’ється близько 400 разів на хвилину. Це під час відпочинку. І близько 1000 ударів в хвилину під час польоту! У польоті птахи здатні розвивати швидкість понад 320 км / год, наприклад це робить сокіл сапсан під час полювання. А ще вони дуже швидко бігають. Знаменитий страус розгоняється до 60 км / год. Деякі види птахів - прекрасні плавці, а самим «розумним» птахом можна назвати звичайного горобця. На 100 грам маси його тіла приходиться 4,37 грамів мозку. Для порівняння: у коня - 0,1 грама мозку на кілограм маси, а у крокодила - не більш 0,007 г / кг.

Багато видів птахів утворюють стійкі пари протягом усього життя. Такі пари разом будують гнізда, виховують потомство і навіть мігрують разом. Це підтверджує високий рівень соціальної організації в багатьох видів птахів.

У 2008 році дослідники встановили, що шпаки можуть передавати інформацію про безпеку виду з використанням свого особливого шепоту. Ця мова включає імітацію звуків інших птахів і навіть домашніх тварин.

Орнітологи з'ясували, що деякі птахи здатні використати магнітне поле Землі для навігації під час міграцій. Вони можуть відчувати зміни в магнітних полях і використовувати їх для визначення свого розташування.

Птахи вважаються одними з перших мешканців нових територій після вулканічних вивержень. Їхня здатність мігрувати та швидко заселяти нові зони допомагає відновлювати природні екосистеми.

Деякі птахи можуть наслідувати звуки навколишнього середовища і навіть інших тварин. Папуги, наприклад, славляться своєю здатністю точно повторювати слова та звуки.

Вчені-орнітологи давно довели, що птахи вміють товаришувати і сваритися, дарувати одне одному подарунки і ділитися житлом, маніпулювати і обмінюватися інформацією. Кожна пташка – особистість: активна або пасивна, смілива або обережна, спокійна або нервова… Можливо, хтось подумає, що це занадто гучно сказано. Але це факт.

Приблизно 40 видів папуг вміють розмовляти, але роблять вони це виключно у неволі. Схема навчання досить проста: людина говорить слово або словосполучення, а птах запам’ятовує і повторює. Найбільш здібний базіка – африканський сірий папуга жако. Його словниковий запас досягає 500-600 слів.

Якщо спілкуватися людською мовою вміють лише обрані, то співати і передавати своєрідні звукові повідомлення до снаги більшості птахів. До речі, ще Чарльз Дарвін говорив, що пташині пісні – аналог нашої з вами мови.

Ще можна багато чого розповідати про наших пернатих друзів, та головне: давайте будемо оберігати і допомагати їм!



 

Коментарі